Na svetovni dan hrane, 16. oktobra 2017, je na IC Piramida Maribor potekala zelo dobro obiskana okrogla miza “Ohranjamo zdravje z zaupanjem do domačega”, ki smo jo pripravili v sodelovanju s Pisarno evropskega poslanca dr. Igorja Šoltesa. Pogovor je tekel na temo, kako povečati delež lokalno pridelane hrane v javnih prehranskih obratih (vrtcih, šolah, bolnišnicah …), kaj bi to pomenilo za slovensko kmetijstvo ter, kako bolje povezati lokalne pridelovalce in javne prehranske zavode.

Uvodoma je goste nagovoril Davorin Urih, direktor IC Piramida Maribor in ravnatelj Srednje šole na prehrano in živilstvo. Poudaril je pomen vezi med kmetijsko proizvodnjo in zdravo hrano živilske industrije, za kar pa potrebujemo izobražen kader. Le-ta se šola na IC Piramida Maribor, ki letos slavi 60. obletnico delovanja.

Dr. Igor Šoltes, evropski poslanec, je v uvodnem nagovoru poudaril, da »moramo zaščititi lokalno hrano in jo pripeljati na krožnike v čim večji meri.« V nadaljevanju je predstavil pobudo za izvzetje hrane za javne zavode iz sistema javnega naročanja, kar sta v začetku tega leta predlagala z varuhom prehranskih verig dr. Jožetom Podgorškom. Pobuda ima več ciljev, ki so komplementarni: z lokalno hrano, ki ima več vitaminov in je bolj hranljiva, izboljšati zdravstveno sliko naših otrok, kakovost življenja bolnikov in starostnikov, zmanjšati dolgotrajen transport in ogljični odtis, zmanjšati zaraščene površine, povečati možnosti odkupa, spodbuditi nova delovna mesta in povečati možnosti zaposlitve, tudi za mlade na kmetijah.

Varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano dr. Jože Podgoršek je opozoril na izrazito močan položaj trgovinskih verig v Sloveniji, kjer praktično trije veliki trgovci in še dva dodatna nadzorujejo velik del celotnega trga. Glede izvzetja živil iz sistema javnega naročanja pa je poudaril: »Javni zavodi predstavljajo nekje 15 % prometa s prehrano v Sloveniji. To ne more rešiti slovenskega kmetijstva, a mu lahko pomembno pomaga preživeti.«

Matej Pangerl, predsednik aktiva organizatorjev šolske prehrane v osnovnih šolah Maribor,  je izpostavil pomembno vlogo osebja v šolskih kuhinjah, kjer pogosto ena zaposlena oseba dnevno pripravi kar 466 obrokov. Izpostavil je tudi problematiko posrednikov, ki imajo registrirana podjetja v Sloveniji, a ponujajo vrtcem in šolam predvsem tujo hrano: »Prekupčevalci nam poskušajo pripeljati hrano, ki ni tako kakovostna, zato poudarjam, da ravno osebje v kuhinjah nosi zelo veliko odgovornost, da naši otroci jedo zdravo hrano.«

Denis Ploj, direktor Zadruge Dobrina, je povedal, da je zadruga sestavljena izključno iz lokalnih pridelovalcev, ki jih je že preko 90, s čimer pomembno prispevajo k dvigu samooskrbe na območju Maribora. Povezani so stopili na trg leta 2012 ter tako vrtcem in šolam nudijo širši nabor izdelkov, zelenjave, sadja, pa tudi obrti. Danes dobavljajo 55 javnim zavodom na območju Maribora.

Mag. Zlatko Zimet, regijski koordinator Slovenske mreže Zdravih šol za Podravje z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, je predstavil delovanje te mreže, katere cilj je prispevati k zdravju in dobremu počutju učencev. V Mariboru je 73 članic, cilj mreže pa je, da bi bile v mreži Zdravih šol vključene vse slovenske šole.

Vodja Medpodjetniškega izobraževalnega centra IC Piramida Maribor dr. Alenka Hmelak Gorenjak  je izpostavila pomen izobraževanja: »Potrebujmo strokoven kader, ki bo znal na mlade generacije preseneti znanja o tem, kaj pomeni uravnotežena, zdrava, sezonska in lokalno pridelana hrana. Z današnjim dogodkom obeležujemo letošnjo 60. obletnico delovanja IC Piramida, ki ima letos enako število vpisanih dijakov, kot smo ga imeli prvo leto delovanja, to je 360. Vmes smo imeli nekaj vrhuncev, ko so bili vpisi dijakov zelo številni, a žal smo danes kljub višanju vpisa v zadnjih letih še vedno daleč od idealnih številk. Vsaj 700 dijakov letno bi se moralo vpisati, da bi bili brez skrbi, kakšna bo naša prehrana jutri.«

Po končani okrogli mizi so se udeleženci sprehodili po »lokalni poti«, kjer se je na stojnicah z domačimi dobrotami predstavljalo 19 lokalnih pridelovalcev. Dijaki Srednje šole za prehrano in živilstvo IC Piramida Maribor pa so svoje spretnosti pokazali s pripravo izvrstnih pekovsko – slaščičarskih izdelkov, mesnih dobrot in obrokov iz lokalnih surovin. Udeleženci so si ogledali tudi moderno opremljene učne delavnice za praktični pouk mesarja, peka in slaščičarja.