»EN KRUMPIČ IN EN BOB« je raziskovalna naloga, ki je na tekmovanju Kulinarične in etnološke posebnosti slovenskega podeželja  v Novem mestu (marca 2007) dosegla 3. mesto. Razpisana tema je bil krompir.

Šola: Živilska šola Maribor   Avtorji: Zoran Car, Anja Doberšek, Tamara Majerič. Mentorica: Marija Predikaka 

Že naslov  naše naloge predstavi vsebino opravljenega raziskovalnega dela. »Krumpič« je prekmurski izraz  za krompir, na področju Dravskega polja pa krompirju rečejo »bob«. Torej smo v raziskovalni nalogi poskusili raziskati razlike med opravili, ki so povezane s sajenjem, rastjo in pobiranjem krompirja v omenjenih pokrajinah. Pav tako smo preko intervjujev poiskali značilne jedi iz krompirja, ki so jih nekoč pripravljali v Prekmurju in na Štajerskem. Omenjene jedi smo tudi pripravili in jih fotografirali. Na osnovi intervjujev in drugih raziskovanj smo poskušali poiskati razlike med temi krompirjevimi jedmi. Ugotovili smo predvsem pestrost prekmurske kuhinje pri pripravi jedi iz krompirja, na področju Štajerske pa je ta pestrost slabša. Da bi raziskali vlogo krompirja v sodobni prehrani, smo izvedli anketo in ugotovili, da je krompir priljubljena hrana in ga naši anketiranci uživajo vsaj dvakrat na teden. Najpogosteje uživajo pražen krompir, ki ga pripravljajo na olju. Upamo, da smo z nalogo vzpodbudili vsaj koga k pogostejšemu uživanju zdravih krompirjevih jedi.
RECEPTI: »PÜCLNE OZ. MAČIKE« Sestavine: 1 kg krompirja (mlad krompir ni primeren za to jed), od 25 do 30 dag moke, 2 jajci, malo soli 
Olupljen krompir skuhamo v slani vodi. Kuhan krompir odcedimo, ga pretlačimo in še dodamo dve jajci. Potem še dodamo moko in malo soli ter še naprej »mesimo« (gnetemo). Ko iz vseh sestavin nastane kompaktno testo, oblikujemo svaljke – »püclne« in jih takoj skuhamo v slani vreli vodi. Kuhamo jih nekako 5 do 6 minut in pazimo, da se ne razkuhajo. Kuhani so takrat, ko se dvignejo na površje. Ko so kuhani, jih odcedimo, prelijemo z mrzlo vodo in zabelimo s prepraženimi drobtinami. Po želji jih tudi sladkamo.
»DÖDOLE« Sestavine: 1kg krompirja, 15 dag moke, malo soli, malo olja, kislo smetano, čebulo
Krompir olupimo in razrežemo na polovice. Narezane damo kuhat v lonec z soljeno vodo, ki mora prekriti krompir. Ko je krompir kuhan vsujemo v lonec še moko in malo olja ali masti, ter mešamo. Potem, ko smo maso dobro premešali še pustimo nekako 2 minuti, da se vse skupaj še malo zgosti. Če se nam zdi, da je masa premalo gosta lahko še dodamo malo moke. Kot merilo vzamemo, da se mora masa držati kuhalnice. Za zabelo na olju spražimo čebulo in dodamo kislo smetano. Po želji še dodamo ocvirke, ali pa malo česna.
» OŽEJENI ŽGANCI« (KROMPIRJEVI ŽGANCI)
Sestavine: 1,5 kg krompirja, 75 dag moke, 10 do 12 dag masti
Krompir, ki smo ga predhodno olupili kuhamo v slanem kropu. Ko je napol kuhan, dodamo vso moko hkrati in jo pustimo, da vre s krompirjem vred še 20 minut. Nato prebodemo cmok iz moke s kuhalnico, da se moka laže prekuha. Po nadaljnjih 20 minutah cmok obrnemo in ga kuhamo še 20 minut. Potem nekoliko vode odlijemo in vse skupaj zmešamo. Če je potrebno, prilijemo med mešanjem še žgančevke. Žgance zabelimo z vročo mastjo, nato jih z vilicami nadrobimo. 

Bilten Etnološke in kulinarične značilnosti slovenskega podeželja (marec 2007)

Poglejte si nekaj fotografij stojnic s tekmovanja:

 

 

 

  • Objavljeno:
  • Kategorije: ARHIV